Ks. Franciszek Blachnicki ofiarą zbrodni komunistycznej – ogłosił IPN

przez Monika Tarka-Kilen
Założyciel ruchu oazowego Światło-Życie, opozycjonista, więzień Auschwitz-Birkenau, jeden z najbardziej znanych duchownych w najnowszej historii Polski został otruty w Niemczech – ujawnił Instytut Pamięci Narodowej. To wynik przeprowadzonych dogłębnych badań i analiz dokonanych po 35 latach od dotychczas “tajemniczej śmierci” księdza.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie we wtorek ogłoszono, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.
Dzisiaj wiemy, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany 27 lutego 1987 r. Tę wiedzę powzięliśmy po ponad 35 latach od śmierci tego wielkiego kapłana. Swoje życie stracił w Carlsbergu
mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki
Duchowość wyjątkowego kapłana jakim był ks. Franciszek Blachnicki najlepiej, choć bardzo syntetycznie, oddał nasz wielki święty, papież Polak Jan Paweł II mówiąc, że Franciszek Blachnicki jest człowiekiem, którego wiara jest konsekwentna. Ale nie tylko owoce pięknej posługi duchowej zostawił po sobie Franciszek Blachnicki, był także świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych
O księdzu Blachnickim przez lata powstało wiele filmów dokumentalnych. Część nich była pokazywana m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. To chociażby „Blachnicki. Maksymalista”  w reż. Jana Pospieszalskiego pokazywany w 2021 roku,  czy “Blachnicki. Życie i światło”  w reż. Iwo Kardela, który startował w konkursie Dokument Polski na zeszłorocznym XIV Festiwalu NNW .
Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921–1987) jest zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL. Urodził się w dniu 24 marca 1921 roku w Rybniku. Zanim został duchownym, bronił kraju w 1939 roku, a następnie działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
Padł ofiarą niemieckich represji – jako więzień KL Auschwitz oraz innych obozów koncentracyjnych. Cudem uratowany od śmierci w obozie Auschwitz (nadano mu numer 1201) doznaje tam nawrócenia. Już jako kapłan zakłada ruch Oazowy, wspiera opozycjonistów. Umiera nagłą śmiercią w latach osiemdziesiątych w Niemczech. Otrucie go przez służby komunistyczne zostało właśnie potwierdzone.
Źródło: IPN, Facebook
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej