Nowoczesna edukacja historyczna na PGE Narodowym od 13 do 15 kwietnia

przez Monika Tarka-Kilen

Debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie i pokazy filmowe to niektóre z atrakcji Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia. Hasło Kongresu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie, to „Historia mówi przez pokolenia”.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na kongres m.in. edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, “dla których historia i pamięć historyczna są ważne”, jak – podkreślają organizatorzy

W trakcie 24 paneli dyskusyjnych opowiemy o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę

Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, które kierujemy zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać  XX-wieczne losy naszej Ojczyzny.

Pomysł na formę kongresu  jest odpowiedzią na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Wyniki raportu “Edukacja dla pamięci” mają zostać przedstawione podczas konferencji otwierającej kongres. Głównymi tematami debat będzie dyskusja o tym na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.

Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne “Miś Wojtek”, warsztaty “Drużyna Inki” oraz filmy edukacyjne. Poza tym będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.

Z myślą o nastolatkach powstanie Strefa Nowych Technologii wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VRZ. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów (“Gra Szyfrów”) i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja “Szybowcowa ’87”).

Zaś uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918 po czasy “Solidarności” – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów. Młodzi programiści z kolei, staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.

Jednym z punktów kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach “Echa Katynia”, organizowany już po raz czwarty. Projekcjom filmów będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcam.

Każdy dzień poświęcony innej tematyce.

Pierwszego dnia kongresu poruszone zostaną tematy związane z polityką pamięci oraz polityką historyczną. Eksperci omówią stan wiedzy historycznej młodego pokolenia, efektywność edukacji historycznej oraz sposoby zainteresowania najmłodszych historią.

Drugi dzień debat Kongresu wypełnią dyskusje związane z II wojną światową oraz problematyką powojennych rozliczeń z przeszłością. Będą poruszane takie wątki jak: pomoc Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce oraz zaangażowanie Polski w walkę z totalitaryzmami.

W czasie ostatniego dnia Kongresu pojawią się tematy  „Solidarności” i jej fenomenu, transformacji ustrojowej w Polsce oraz o mechanizmów ówczesnych przemian oraz towarzyszących im sukcesach i porażkach.

Na zakończenie każdego dnia odbędzie się uroczysta Gala i wręczenie wyjątkowych nagród przyznawanych przez IPN:

  • Kustosz Pamięci Narodowej,
  • Sygnety Wydawnictwa IPN,
  • Debiut Historyczny Roku,
  • Medal „Reipublicae Memoriae Meritum”.

Wydarzenia towarzyszące

Kongres Pamięci Narodowej to także okazja do odwiedzenia towarzyszących mu wystaw multimedialnych wśród których warto wspomnieć o wystawach:

  • „20–40–22” prezentującej wielkie zwycięstwo 1920 r. jak i tragedię 1940 r., jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.
  • „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która jest międzynarodowym projektem edukacyjno-memoratywnym mającym na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino;
  • „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”, która prezentuje sylwetki Żydów walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921 oraz ich późniejsze losy.

Kongres Pamięci Narodowej objęty został patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Zródło: mat.pras.IPN

Źródło: IPN, dzieje.pl, Facebook.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej