Bieg Tropem Wilczym po raz jedenasty. W ponad tysiącu miejsc oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym

przez Monika Tarka-Kilen

Bieg „Tropem Wilczym” odbywa się już po raz jedenasty. Co roku jest organizowany w prawie tysiącu miejscach w Polsce i na świecie. Historia biegu jest związana z obchodami 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W pierwszej edycji brało udział kilkanaście osób. To był bieg po terenach leśnych w okolicach Zegrza. Druga edycja była już dużo większa, wielki stołeczny bieg na 1500 osób. W trzeciej edycji pobiegło 40 miast, po kilka w każdym województwie a czwartym biegiem wybiegliśmy z Polski. Bardzo szybko zaczęło się to rozrastać. W dziewięciu poprzednich edycjach liczba miejsc, w których odbywał się bieg dochodziła do niecałych czterystu. Nigdy jednak tych czterystu miejsc nie przebiliśmy. Biegł cały świat, poza Ameryką Południową. Były biegi w Afryce, Australii, oczywiście w Stanach Zjednoczonych, stolicach Europy, na kresach. Biegły też miasta garnizonowe, Wojsko Polskie, misje wojsk sojuszniczych NATO – tam gdzie byli polscy żołnierze. Biegli żołnierze amerykańscy czy włoscy przebywający na misjach w Polsce.  Teraz doszliśmy do tej dziesiątej edycji. Bardzo chcieliśmy, żeby w tym jubileuszowym roku przekroczyć liczbę czterystu miejsc biegu i …udało się! W zeszłym roku do biegu zgłosiło się aż tysiąc punktów. Biegła też Ameryka Południowa więc w końcu udało nam się podbić ostatni niezdobyty kontynent. Do biegu dołączają masowo szkoły. Młodzież szkolna biegnie w normalne dni tygodnia a w niedzielę 5 marca biegnie reszta świata

– mówi rzeczniczka prasowa biegu Barbara Konarska.

Co roku przy okazji biegu przypominane są ważne postaci lub wydarzenia historyczne. Patronami biegów byli Żołnierze Wyklęci, którzy oddali życie za wolną Polskę, ale także Niezłomni nadal obecni pośród nas, żywi świadkowie historii. Patronami były dziewczyny niezłomne, dowódcy wyklętych i ikony partyzantki m.in. „Lalek”, „Warszyc”, „Rój”, Pilecki, „Zapora”, „Łupaszka”, „Inka”, Stasia Golec, Stasia Rachwałowa, Lidia Lwow, Łukasz Cieplliński, Marian Markiewicz. W tym roku przy okazji biegu przypominana jest postać “Inki”, a także akcja “Operacja Lawina” – jedna z największych ubeckich zbrodni po II wojnie światowej – rozbicie oddziałów dowodzonych przez kpt. Henryka Flame „Bartka”. Na Śląsku Opolskim doszło do zamordowania, według szacunkowych danych, co najmniej 90-100 osób.

Jak co roku pojawią się też ambasadorowie biegu, czyli znane osoby, które pobiegną “Tropem Wilczym” takie jak aktorzy Marcin Kwaśny czy Jacek Rozenek.

Od dwóch lat organizatorzy biegu Tropem Wilczym współpracują też z Polskim Komitetem Olimpijskim. Mamy nadzieję, że będzie się rozwijała.

Organizujemy bieg, który jest nie tylko wydarzeniem związanym z pamięcią i edukacją, ale też ogromnym wydarzeniem sportowym. Chcemy więc odkrywać wspólnie sportowe talenty i to na poziomie lokalnym. Bo skąd biorą się późniejsi olimpijczycy? Ich talent odkrywany jest przez nauczycieli WF-u czy trenerów ale także w czasie lokalnych imprez sportowych. “Tropem Wilczym” jest znaną lokalną imprezą sportową i od lat wyłapujemy u nas sportowe talenty. Zresztą wśród młodzieży, która biegnie mamy już osoby uprawiające ten sport na poziomie mistrzostw Polski czy Europy. Droga od “Tropem Wilczym” do Olimpiady jest naprawdę taką drogą nie przesadzoną. Od zeszłego roku przyznajemy stypendia sportowe dla młodzieży z potencjałem sportowym, ale też z doświadczeniem w pracy społecznej. Właśnie taką młodzież chcemy wyłuskiwać, nagradzać i wspierać. Odkryliśmy niesamowite sylwetki dzieciaków, licealistów, maturzystów, działających w OSP, robiących wolontariaty w szpitalach, zbierających dary dla potrzebujących, mających przepiękną kartę działania prospołecznego ale jednocześnie talent sportowy. Będziemy te osoby wspierać i od tego roku przyznawać im sportowe stypendia finansowe

– mówi rzeczniczka prasowa biegu Barbara Konarska.

Poza marcem i biegiem “Tropem Wilczym” w całej Polsce, w ciągu roku organ ozwane są też spotkania w szkołach, również w ramach Retrospektyw Festiwalu NNW (Festiwal Filmowy NNW jest od lat partnerem biegu – przyp.aut.), na których promowana jest idea biegania i pomagania, przeprowadzane są lekcje o Żołnierzach Wyklętych.

Zachęcamy też młodzież do tego, żeby sama zorganizowała bieg. W ten sposób chcemy kształtować postawy liderskie. Młodzież robi listy uczestników, zaprasza kolegów z innych klas, wytycza trasę, tworzy zarys historyczny. Mamy więc coraz młodszych organizatorów.

– mówi Konarska i dodaje

Pokazanie postaw żołnierzy niezłomnych jest dodatniem młodym ludziom odwagi. Uświadomieniem, że każda wojna pociąga za sobą mobilizację patriotyczną. To może im pomóc poradzić sobie z lękiem przed wojną, która dla dzieci była do tej pory czystą abstrakcją. Dlatego musimy mówić o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze, i że my wszyscy musimy tę wolność chronić. Okazją jest “Tropem Wilczym” i trzeba to wykorzystać. Chcemy też iść w stronę rozwoju projektów pomocowych, żeby “Tropem Wilczym” było projektem czynu nie tylko pamięci. Bo gdybyśmy zapytali Żołnierzy Wyklętych – „Co chcielibyście, żebyśmy robili przez te następne lata?”, to oni by powiedzieli – „Róbcie co my robiliśmy. Budujcie Polskę, umacniajcie ją!”.

Niespodzianka audio dla uczestników biegu

“Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – najbardziej znane zdanie Danuty Siedzikówny “Inki” brzmi w duszach i inspiruje kolejne pokolenie patriotek i patriotów.
Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał. Jak to się stało, że dziewczyna, którą skazano na śmierć i zapomnienie, przetrwała i stała się symbolem ruchu oporu? Można będzie dowiedzieć się z audiobooka: “Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.
Audiobook CD otrzymają wszyscy uczestnicy warszawskiego tropemwilczym.pl, dzięki współpracy z Totalizator Sportowy.Wersję elektroniczną można pobrać bezpośrednio ze strony www.wolnedzwieki.pl za darmo, wpisując kod z biegowej ulotki.

Do biegu. Gotowi. Start!

Sprawdź czy twoja miejscowość biegnie!: https://tropemwilczym.org/#mapa
W Warszawie możesz się zarejestrować jeszcze w dniu biegu!

Harmonogram:
https://slotmarket.pl/…/VP7pisbAqo…

Oficjalna strona internetowa: https://tropemwilczym.org/

Źródło: Facebook/tropemwilczym, Festiwal NNW.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej