Kompozytor Jan A. P. Kaczmarek laureatem Orła 2023 za osiągnięcia życia

przez Monika Tarka-Kilen

Kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Jan A. P. Kaczmarek został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia. Werdykt ogłoszono 1 marca w Warszawie. Kaczmarek jest jednym z najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej na świecie. Skomponował muzykę do niemal 70 filmów fabularnych i dokumentalnych.

Jan A. P. Kaczmarek to wielki polski kompozytor, który opuścił ojczyznę. Rozmawiałem z nim dwadzieścia lat temu. Opowiadał mi o tym, jak to jest być w Los Angeles, mieć wiele dzieci, być z żoną, nie znając nikogo i mając dwadzieścia dolarów na koncie. Wtedy napisał pierwszą muzykę, za którą spłacił wszystkie długi – Oscar do filmu “Marzyciel”, a później wiele, wiele polskich filmów. Wrócił do Polski, przywróciliśmy go narodowej kinematografii. Janie, mnóstwo zdrowia i ogromne życzenia od całej Polskiej Akademii Filmowej

– powiedział ogłaszając przyznanie nagrody prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się w 1953 r. w Koninie. Jest laureatem Oscara z 2005 r. za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. W 1989 wyjechał do Los Angeles. Jest autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda, „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona oraz „Aż po grób” Aarona Schneidera.

W swoim dorobku muzycznym ma kompozycje symfoniczne oraz muzykę do spektakli teatralnych, m.in. do „Dziadów” i „Nie-Boskiej komedii”. Wyreżyserował trzy spektakle multimedialne: „Czekając na kometę Halleya”, „Symfonia Solo” oraz „Tower of Babel”.

Na obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego skomponował “Rapsodię śląską”. Dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania “Solidarności”  stworzył „Kantatę dla wolności”. Jest autorem “Oratorium 1956”, które przygotował z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni skomponował “Emigrę, Symfonię bez końca”.

Jest twórcą festiwalu Transatlantyk. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do „Doliny Bogów” Lecha Majewskiego (2019), „Magnezji” Macieja Bochniaka (2020), „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2021) oraz „Van Gogha” Daniela Fridella.

W styczniu br. córka artysty Anastazja Davis zorganizowała w sieci zbiórkę na leczenie Jana A. P. Kaczmarka, który od dłuższego czasu cierpi na schorzenie neurologiczne – zanik wieloukładowy. Jak mówiła, stan zdrowia artysty jest obecnie na tyle słaby, że całkowicie uniemożliwia mu pracę. Kompozytor nie może samodzielnie się poruszać i wymaga stałej opieki.

Orzeł za osiągnięcia życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej. Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023 zostaną wręczone podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek 6 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Źródło: Viva, Wikimedia Commons, TVP Info, Polsat News.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej