“Przedszkole. Bucza, luty 2022” – wystawa fotografii w siedmiu polskich miastach

przez Monika Tarka-Kilen

Fotografie “Przedszkole. Bucza, luty 2022” autorstwa Olgi Maistrenko od 24 lutego do 5 marca będzie można zobaczyć na ulicach w największych miastach w Polsce. Bucza to miasto w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjscy żołnierze popełniali zbrodnie na ludności cywilnej. Olga Maistrenko blisko dwa tygodnie spędziła z rodziną w piwnicy przedszkola, do którego chodziła jej córka.

Piwnica była obliczona na schron dla 100 osób, w szczytowym momencie mieszkało w nim 350. Około połowy to dzieci w różnym wieku, od niemowlaków po nastolatków.

Kiedy fotograf, taki fotografujący uroczystości rodzinne, jakim byłam w Buczy, robi zdjęcia? Kiedy są chrzciny, ślub, wesele, urodziny, kiedy jest wesoło i jest okazja. Wojna to nie jest ta okazja. Kiedy schroniliśmy się w piwnicy przedszkola mojej córki, zabrałam ze sobą aparat nie po to, żeby robić tam zdjęcia, tylko żeby nie został zniszczony. Ale ludzie mówili: skoro masz aparat, rób zdjęcia, musisz je robić.
To jest nasza historia. Rób. Żeby nikt potem nie powiedział, że tego nie było, że to się nie wydarzyło

– opowiada Olga Maistrenko.

Po paru dniach już nie mogłam wziąć aparatu do ręki i nie wzięłam go przez prawie trzy miesiące, nawet kiedy już byłyśmy bezpieczne w Warszawie. Po prostu nie byłam w stanie, ręce mi się trzęsły, coś mnie ściskało w środku. Nagle nie potrafiłam robić zdjęć. Robienie zdjęć przestało kojarzyć mi się z radością ludzi – dodaje.

Olga Maistrenko i jej siedmioletnia dzisiaj córka wyszły z Buczy 8 marca, od 10 marca mieszkają w Warszawie. Wystawę można zobaczyć na ulicach Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Łodzi i Krakowa dzięki współpracy dwóch firm z branży reklamy zewnętrznej – Jet Line i Warexpo, które udostępniły swoje nośniki.

 

Źródło: press, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej