Ruszył międzyszkolny turniej “Liga Robotów”

przez Monika Tarka-Kilen

Ogólnopolski turniej robotyczny „Liga Robotów” to projekt, który ma na celu zainteresowanie uczniów dziedzina przyszłości, czyli robotyką.  To kolejny, obok Mobilnych Laboratoriów Przyszłości i „Innowacyjnej historii”, projekt realizowany w ramach programu  MEiN „Laboratoria Przyszłości”.

Turniej jest oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły, na miarę XXI wieku.

Projekt jest skierowany do wszystkich uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, niezależnie od ich zainteresowań. Zbudowanie robota, który porusza się, wchodzi w interakcję i wykonuje polecenia, to szansa, aby rozbudzić w sobie nowe pasje.

Podczas uroczystej inauguracji „Ligi Robotów” w Hali Laboratorium w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie odbyły się specjalne warsztaty. Podczas zajęć młodzi konstruktorzy i programiści mogli zaprogramować pokazowego robota niezbędnego do wykonania konkretnej misji na macie turniejowej „Liga Robotów 2023” czy spróbować swoich sił podczas kreatywnych warsztatów z długopisami 3D.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznają programowanie stosowane w dziedzinie robotyki i nauczą się wykorzystywać te umiejętności do programowania własnych konstrukcji, robotów i maszyn. Wszystko to w formie nauki przez zabawę, z użyciem popularnych klocków.

Każda z 320 drużyn zakwalifikowanych do projektu otrzyma taki sam zestaw startowy. Składa się on z zestawu klocków do tworzenia robotów oraz maty edukacyjnej do kodowania wraz z zadaniami konkursowymi i modelami z klocków.

Drużyny robotyczne zmierzą się podczas Regionalnych Turniejów Ligi Robotów (w każdym województwie 20 drużyn), a najlepsze 32 zespoły w Polsce zawalczą o tytuł Mistrza Ligi Robotów w Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów. Odbędzie się on 24-25 czerwca 2023 r.

„Liga Robotów” jest realizowana w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Badań Edukacyjnych.

Źródło: MEiN.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej