Żołnierze-górnicy zapomniani niemal przez wszystkich – katowicka premiera filmu “Kilof zamiast karabinu”

przez Monika Tarka-Kilen

W katowickim kinie Kosmos miała miejsce premiera filmu, którego scenariusz był rozwijany podczas Pitching Forum Festiwalu Filmowego NNW, projektu nagrodzonego na XIV Festiwalu NNW – “Kilof zamiast karabinu” w w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej (TVP3 Katowice). W sobotę film będzie można zobaczyć w telewizji.

W piątek 10 lutego o godzinie 18.00 w katowickim Kinie Kosmos miała miejsce premiera filmu produkcji TVP3 Katowice “Kilof zamiast karabinu” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej. W pokazie specjalnym wzięli udział bohaterowie tej niemal zapomnianej historii, czyli żołnierze-górnicy, którzy w latach 1949-1959 odbywali zastępczą służbę wojskową w Batalionach Pracy w kopalniach i kamieniołomach. W sobotę 11 lutego o godzinie 19.40 zaplanowano premierę telewizyjną na antenie TVP3 Katowice.

W latach 1949-1959 ponad 200 tysięcy młodych ludzi z całej Polski wysłano do zastępczej służby wojskowej w Batalionach Pracy w kopalniach i kamieniołomach. Rozkaz 008 marszałka Konstantego Rokossowskiego z dnia 1 lutego 1951 roku precyzował zasady wcielania do służby. Obejmował przedwojenną klasę średnią, czyli synów właścicieli dużych gospodarstw rolnych i właścicieli kamienic, kupców oraz potomków osób tworzących przedwojenny aparat państwowy. Do pracy pod ziemią trafiali także ludzie powiązani rodzinnie, bądź w jakikolwiek inny sposób z Armią Krajową, osoby zrzeszone w harcerstwie oraz ci, którzy mieli rodzinę za granicą i otrzymywali z nią kontakty. W praktyce, zakres rozkazu 008 był dużo szerszy, a jego celem było wykluczenie „wrogów” systemu.

Produkcja katowickiego oddziału Telewizji Polskiej niemal w ostatniej chwili ocala pamięć o ludziach przymusowo wcielonych do Wojskowych Batalionów Pracy. Nie ma w tym ani krzty przesady. W latach 90. Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników zrzeszał 15 tysięcy członków. Dziś jest to już zaledwie 400 osób.

 

Źródło: TVP3 Katowice, Facebook, Polskie Radio, Festiwal NNW.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej