Pokaz filmu „Łagier 0331” w Instytucie Pileckiego

przez Monika Tarka-Kilen

Instytut Pileckiego zaprezentował film o sowieckim obozie dla Polaków w Gruzji „Łagier 0331”. Pokaz połączony był ze spotkaniem z twórcami filmu, który był dotychczas prezentowany tylko dwa razy: na zeszłorocznym XIV Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci oraz podczas specjalnego pokazu na Państwowym Uniwersytet w Gori.

Pokaz dokumentu Film w reżyserii Grzegorza Czerniaka, Jerzego Rohozińskiego i Wojciecha Saramonowicza odbył się księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego 17 stycznia . Film poświęcony jest Polakom więzionym w obozie kontrolno-filtracyjnego NKWD. Wydarzenie zorganizował Instytut Pileckiego.

Data pokazu nie była przypadkowa. Przypomina o losie narodów “wyzwalanych” przez imperium sowieckie, jak wyjaśnia Instytut Pileckiego.

17 stycznia 1945 roku jest dla nas datą mocno związana ze słowem «wolność». Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek czujemy, jak bardzo to słowo zestawione z nazwą wojska «wyzwalającego», czyli Armii Czerwonej – stoi w sprzeczności. (…) To film, który pokazuje, że rosyjski zegar czasu zatrzymał się w tej samej strefie bestialstwa, bezprawia i bezkarności wiele dekad temu

– można przeczytać w zaproszeniu na pokaz filmu.

W marcu i maju 1945 roku wywieziono z Wilna kilka tysięcy Polaków do Saratowa, a następnie do łagru 0331 w Kutaisi w Gruzji. Osadzeni tu więźniowie budowali Kutaiską Fabrykę Samochodów i jej zakłady satelickie.O prócz Polaków przebywali tam przedstawiciele kilkunastu narodowości, w większości mieszkańcy Związku Sowieckiego m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Łotysze, Litwini, Ormianie, Uzbecy i Tatarzy. W styczniu 1946 r. obóz składał się z sześciu podobozów, w których w sumie przetrzymywano przeszło 7,5 tys. osób. Polacy byli więzieni w tym obozie do maja 1947 r.

Źródło: Instytut Pileckiego, Festiwal Filmowy NNW, Facebook, TVP Info.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej