Trwa tegoroczna edycja konkursu dla młodzieży „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

przez Monika Tarka-Kilen

Przygotowanie scenariusza lekcji na temat codzienności polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, tekst piosenki, prace literackie i plastyczne dotyczące Zbrodni Katyńskiej – to tematy skierowanej do uczniów i studentów IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Konkurs organizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Inicjatywa skierowana jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia uczelni położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 marca. Zadaniem jest przygotowanie scenariusza 45-minutowej lekcji na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie, pierwsze trzy skierowane są do młodzieży w wieku 15-21 lat uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych i są to:

– Praca plastyczna – stworzenie ilustracji do publikacji na temat zbrodni katyńskiej.
– Praca literacka – temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.
– Tekst piosenki – poświęcony Zbrodni Katyńskiej.

Czwarta kategoria skierowana jest do studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia i polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.

Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl. Szczegółowe informacje o inicjatywie oraz regulamin znajdują się na stronie konkursu.

W składzie Komitetu Honorowego konkursu znaleźli się: Prezydent RP Andrzej Duda – Przewodniczący, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Źródło: gov.pl, Facebook.

“Byliśmy jak chodzące szkielety, nie mieliśmy zębów”. Wstrząsająca historia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej