Wystawa edukacyjna „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”

przez Monika Tarka-Kilen

Co miało wpływ na ukształtowanie Polek i Polaków na ludzi, którzy przysłużyli się ojczyźnie na różnych polach działalności. Jak żyli młodzi ludzie na przełomie XIX i XX wieku, jakie mieli rozterki i marzenia – na te pytania próbuje odpowiedzieć wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo sto lat temu” przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

13 stycznia br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy, na której pojawili się także członkowie rodzin prezentowanych na zdjęciach bohaterów.

Polskość, która jest oferowana na tej wystawie, jest polskością do teraz aktualną. Bardzo liczę na to, ponieważ autorami wystawy są młodzi ludzie, którzy mają tę zdolność komunikowania się także z młodym pokoleniem, które sami reprezentują, że przybędzie do nas na ul. Andersa 20 polska młodzież zorganizowana w klasach, szkołach, ale także spontanicznie, indywidualnie

– powiedział podczas wernisażu prof. Jan Żaryn .

Wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” opowiada o młodych ludziach, których dzieciństwo przypadło na koniec XIX i I połowę XX w. Jej twórcy wykorzystali materiały zgromadzone w archiwum naszego Instytutu. Wśród nich prezentujemy korespondencję, fragmenty dzienników, szkolnych zeszytów, rysunków, czy map.

Ten przedział od czasów zaborów, przez II Rzeczpospolitą, po czasy II wojny światowej i stalinizmu – to z jednej strony doświadczenia nieporównywalne, a z drugiej coś jednak jest na rzeczy, że są to wspólne pokolenia. Co je łączy? Przede wszystkim miłość, rodzina, to jest ta niezwykła wartość, która w polskiej tradycji – także do dzisiaj – jest traktowana jako najważniejsza

– mówił prof. Jan Żaryn z IDMN.

Ekspozycja ma na celu ukazanie przemyśleń, emocji, wyzwań, rozterek, lektur, a także tego wszystkiego, co miało wpływ na ukształtowanie Polek i Polaków na ludzi, którzy przysłużyli się Ojczyźnie na różnych polach działalności.

Z tych materiałów archiwalnych wynika także, że model dzieciństwa, sposoby i metody wychowawcze, kontekst kulturowy, społeczny i polityczny, na jaki przypada młodość danego pokolenia jest różny, ale razem z Pauliną Rosą odkryłyśmy, że pewne dziecięce potrzeby, emocje, które towarzyszą dorastaniu, sposoby radzenia sobie z problemami, relacje z rówieśnikami i dorosłymi na przestrzeni wieków są jednak wspólne i wydaje mi się, że spojrzenie na dzieciństwo z końca XIX i I poł. XX wieku stanowi formę nie tylko ciekawostki, ale pozwala też sobie uświadomić doświadczenia i odczucia współdzielone z naszymi rodakami z minionych epok i poczuć swego rodzaju wspólnotę pokoleń

– powiedziała Klara Sakiewicz, kierownik Działu Dokumentacji IDMN, która opowiedziała o koncepcji wystawy.

Wernisaż został wzbogacony oprawą muzyczną zapewnioną przez Kapelę Niwińskich ze Starej Huty. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali do indywidualnego zwiedzenia wystawy.
Wystawę można oglądać do 30 stycznia od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie.

Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia, takie jak warsztaty czy wykłady. Wstęp jest wolny.

Źródło:mat.pras./IDMN

Źródło: IDMN, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej