Rajd styczniowy w Kampinosie z hołdem dla powstańców z oddziału “Dzieci Warszawy”

przez Monika Tarka-Kilen

W sobotę na terenie Puszczy Kampinoskiej odbył się Rajd Styczniowy w 160. rocznicę wybuchu zrywu z 22 stycznia 1863 roku. Uczestnicy przeszli z Truskawia do Zaborowa Leśnego. Przy Mogile Powstańców Styczniowych z oddziału “Dzieci Warszawy” mjr. Walerego Remiszewskiego odbyła się msza i apel poległych.

W wydarzeniu wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński.

Biorę dość regularnie udział w tych Rajdach (…). Dwóch moich prapradziadków walczyło w Powstaniu Styczniowym

– powiedział wicepremier w rozmowie z TVP Info. Na mecie rajdu pojawił się też premier Mateusz Morawiecki, który złożył podziękowania organizatorom wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego bohaterach.

Po oficjalnych uroczystościach, na polanie odbyła się prelekcja historyczna, wystawa artefaktów z okresu Powstania Styczniowego oraz pokaz sztuki kowalskiej. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania pieśni powstańczych przy ognisku.

Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 2008 roku. Ideą wydarzenia jest propagowanie pamięci o bohaterach poległych w Powstaniu Styczniowym ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Budą Zaborowską. Organizatorami wydarzenia są: Ruch Samorządowy Wspólny Głos, Kampinoski Park Narodowy oraz Jednostka Strzelecka 1863 Unieck.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

 

Źródło: Facebook, KPRM, TVP Info.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej