Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Uroczystości pogrzebowe 5 stycznia

przez Monika Tarka-Kilen

W wieku 95 lat w Watykanie zmarł Benedykt XVI (Joseph Ratzinger), który jako pierwszy papież od blisko 600 lat w 2013 r. zrzekł się urzędu. Głową Kościoła katolickiego został po śmierci Jana Pawła II. Jego pontyfikat trwał osiem lat.

W środę podczas audiencji generalnej papież Franciszek niespodziewanie zwrócił się do wiernych o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI. Powiedział, że jest bardzo chory. Watykan poinformował, że w ostatnich godzinach doszło do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia Benedykta XVI. W sobotę przed południem, papież emeryt Benedykt XVI zmarł.

Z żalem informuję, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dziś o 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Pogrzeb odbędzie się 5 stycznia.

– poinformował dziś dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Ceremonia zacznie się w czwartek o 9:30. Przewodniczył jej będzie sam papież Franciszek. Uroczystości pogrzebowe, zgodnie z życzeniem zmarłego, odbędą się “w duchu prostoty”.

Na wieść o śmierci papieża rozdzwoniły się dzwony rzymskich kościołów, a Plac św. Piotra szczelnie wypełnił się tłumem wiernych.

Benedykt XVI, właściwie Joseph Aloisius Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Bawarii. Jak większość niemieckich dzieci w tamtych czasach został wcielony do Hitlerjugend – trafił do służby pomocniczej obrony przeciwlotniczej. W listopadzie 1944 roku wcielony do Wehrmachtu. Pod koniec wojny został internowany w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych. Zwolniony w lipcu 1945 roku, wstąpił razem z bratem do monachijskiego seminarium.

Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 roku. Studiował filozofię i teologię. Dziesięć lat był profesorem na najlepszych niemieckich uniwersytetach – w Bonn, Muenster, Tybindze, Ratyzbonie.

W 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na tym stanowisku kardynał Ratzinger działał na rzecz zachowania prawowiernej doktryny Kościoła w kwestii poczęć, dialogu między religiami czy adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

W momencie wyboru na papieża w kwietniu 2005 roku Ratzinger miał 78 lat i był najstarszym wybranym papieżem od prawie 300 lat. W czasie ośmioletniego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne i 33 na terytorium Włoch. W maju 2006 r. odwiedził Polskę, gdzie udał się m.in. do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Benedykt XVI mianował trzech polskich kardynałów: Stanisława Dziwisza, Stanisława Ryłkę i Kazimierza Nycza. 1 maja 2011 r. oficjalnie beatyfikował Jana Pawła II.

Zrzekł się urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII, który zrezygnował w roku 1415. Stało się to 28 lutego 2013 roku.

Źródło: Facebook, rmf24, Rzeczpospolita, PAP, TVP Info, Wikimedia Commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej