Powstały filmy animowane o “Warszycu” i “Bartku”. Mają przybliżyć młodym ludziom sylwetki żołnierzy niezłomnych

przez Monika Tarka-Kilen

“Respekt, chwała i pamięć – to możesz oddać dziś Bohaterom. Walczyli bowiem także dla Ciebie. Żołnierze Wyklęci, ale nie Zapomniani” – to hasło projektu edukacyjnego “ZwyciężaMY – VictorioUS” mającego na celu przybliżenie młodszym pokoleniom sylwetek Żołnierzy Wyklętych, a także ich wkładu w walkę o niepodległość kraju. W ramach projektu powstały trzy krótkie filmy animowane, które właśnie miały swoją premierę. Przybliżają m.in. sylwetki “Bartka” i “Warszyca”

Pierwsza animacja stanowi wprowadzenie do tematyki całego cyklu, zaś dwie kolejne przedstawiają losy i sylwetki dwóch wyjątkowych żółnierzy wyklętych: Stanisława Michała Sojczyńskiego ps. “Warszyc” (1910-1947) oraz Henryka Antoniego Flame vel Flamme ps. “Bartek” (1918-1947).

Oficjalna premiera spotów animowanych miała miejsce 15 grudnia podczas całodniowego, obfitującego w szereg debat i rozmów kongresu online poświęconego tematyce żołnierzy wyklętych. Za przygotowanie filmów animowanych odpowiada profesjonalne studio animacyjne, natomiast scenariusz wszystkich trzech filmów był współtworzony i konsultowany z historykami oraz osobami zajmującymi się zawodowo tamtymi czasami – czytamy na stronie internetowej projektu.

Przygotowaliśmy animacje z myślą o młodszych widzach, dlatego dominuje krótka, dynamiczna koncepcja audiowizualna. To materiał stworzony pod kanał YouTube, a tam królują nie dłuższe niż 2-minutowe nagrania. Co do samej techniki, to wszystkie trzy animacje nie odbiegają od światowych standardów. Sądzę, że w zderzeniu z największymi globalnymi animacjami nie mamy się czego wstydzić, ale niech każdy oceni to samodzielnie.

– mówi Michał Hasiki, prezes Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii, pomysłodawcy akcji „ZwyciężaMY – VictorioUS”, w rozmowie z portalem puck.naszemiasto.

Animacje:

„Żołnierze Wyklęci, ale nie Zapomniani”

„I dziś Warszawa znów krwawi – Stanisław Sojczyński – Warszyc”

 

„Posterunek nasz – Henryk Antoni Flame „Grot” / „Bartek”

Źródło: puck.naszemiasto.pl, Facebook, YouTube, strona projektu.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej