W Kielanówce można oglądać największą szopkę na Podkarpaciu

przez Monika Tarka-Kilen

W kościele w podrzeszowskiej Kielanówce można oglądać największą ruchomą bożonarodzeniową szopkę w regionie. Ma powierzchnię blisko 100 metrów kwadratowych i przedstawia kilkadziesiąt najróżniejszych scen – zarówno tych biblijnych, jak i dotyczących współczesnego życia.

Szopka znajduje się w niewielkim kościółku pw. św. Urszuli Ledóchowskiej tuż za granicami Rzeszowa. Inicjatorem budowy szopki i autorem większości obiektów jest Pan Augustyn Inglot. Dwie pierwsze szopki wykonał wiele lat temu dla swojego wnuka. Od roku 2000 buduje szopkę dla kościoła parafialnego.Pomysły czerpie z obserwowania i fotografowania rzeczywistych obiektów.

W jednej przestrzeni z budynkami sakralnymi stoją świeckie. Są kamienice rzeszowskiego rynku, most Mazowieckiego nad Wisłokiem, jest lotnisko w Jasionce z samolotami i samochodami wojskowymi, wiejskie domy wzorowane na chatach stojących w sanockim skansenie.
Pan Augustyn wszystkie obiekty najpierw dokładnie rozrysowuje w odpowiedniej skali, później rzeźbi je w drzewie lipowym. Na podstawie rysunków obiekty są składane w kościele z pojedynczych elementów. Są także makiety innych znanych obiektów, między innymi Bazyliki Świętego Piotra czy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Szopkę można zwiedzać do 2 lutego od 15.00 do 18.00, a w niedziele i święta od 9.00 do 18.00.

Źródło: TVP3, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej