Filmy z Ukrainy i debaty o kinie oswajającym traumę, podczas Polish-Ukrainian Art Meeting 14-16 grudnia

przez Monika Tarka-Kilen

Spotkaniem z reżyserem filmu “Zakazany” Romanem Brovko w Pułtusku i projekcją jego filmu “Zakazany: rozpoczął się finałowy etap projektu Polish-Ukrainian Meeting organizowanego przez Stowarzyszenie Scena Kultury. Projekt miał swój początek podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, a potem był kontynuowany w kilku miastach w Polsce. Przez następne dwa dni w Warszawie odbędą pokazy filmów ukraińskich, posoko-ukraińskie debaty filmowe oraz mini recital Aleksandry Malatskovskayej.

Jedni walczą z karabinami na froncie, a bronią w ręku Romana jest kamera. W swoich filmach pokazuje jak system łamał i niszczył jednostki. Widzimy, że wiele mechanizmów, które ukazuje Roman, działało również w Polsce. Były specyfiką w całym bloku wschodnim, o czym przypomniała nam wczorajsza 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

– mówił przed pokazem filmu reżyser i dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski,

Wyjątkowością kina ukraińskiego jest to, że za te tematy biorą się ludzie młodzi, dzisiejsi trzydziestolatkowie, którzy szukają inspiracji w przeszłości. To jest postawa zupełnie obca dla polskich twórców filmowych.

Projekt Polish-Ukrainian Art Meeting zaczął się w tym roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Od dwóch miesięcy filmy ukraińskie wyświetlane są w ramach projektu w całej Polsce. 15 i 16 grudnia w Warszawie w CRPK na ul. Mińskiej 65 ciąg dalszy wydarzenia. Będzie można zobaczyć nie tylko film “Zakazany”, ale także “U311 Czerkasy” oraz film wspominający Jakuba Górniaka, działacza społecznego, który przez ostatnie miesiące życia pomagał na granicy z Ukrainą przy transportach humanitarnych.

Odbędą się też dwa panele dyskusyjne : ”JAK TECHNOLOGIA ZMIENIA FILMOWĄ NARRACJĘ” z udziałem Petro Aleksovskiego, Romana Brovko, Arkadiusza Gołębiewskiego, Grzegorza Packa oraz  ”KINO OSWAJA TRAUMĘ”, w którym wezmą udział Goran Andrijanić, Anna Ferens, Jacek Łęski, Tymur Walentynowicz Yashczenko (prowadzenie: Marcin Wikło)

WSTĘP WOLNY!

Potrzeba POLISH – UKRAINIAN ART MEETING narodziła się wśród filmowców działających w zespole Stowarzyszenia Scena Kultury, autora Młodzieżowej Akademii Filmowej (MAF), Akademii Filmowej Festiwalu NNW oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

W tym roku w obliczu wydarzeń na Ukrainie Stowarzyszenie Scena Kultury podjęło decyzję o włączeniu do programu i zaproszeniu do konkursu festiwalowego kilku tytułów wyprodukowanych przez naszych sąsiadów. W obliczu intensyfikacji działań wojennych na Ukrainie podjęto szereg aktywności pomocowych, wspierania filmowców, honorowania ich twórczości oraz wspierania kolejnych ich projektów. Zorganizowaliśmy pokazy filmów twórców ukraińskich, polskich – filmów o Ukrainie, warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady i prelekcje, wystawy i spotkania.

Lista filmów, pokazów i wydarzeń towarzyszących poniżej!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej PISF

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej