Ukraiński film “Zakazany” oraz opowieść o losach Żwirko i Wigury podczas Retrospektywy Festiwalu NNW w Pułtusku

przez Monika Tarka-Kilen

Filmy pokazywane i nagradzane w tym roku na Festiwalu filmowym NNW w Gdyni m.in. „Ostatni rozdział” o bohaterskich żołnierzach Armii Andersa, „1939. Oblężenie Warszawy” o pierwszych dniach oblężenia stolicy w czasie II Wojny Światowej czy „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” o sukcesie i tragicznej śmierci asów polskiego lotnictwa Franciszka Żwirko oraz Stanisława Wigury – można zbędzie zobaczyć w Pułtusku podczas dwudniowej Retrospektywy Festiwalu NNW. Dostępne będą także dwie wystawy – o misiu Wojtku i zbrojnym podziemiu niepodległościowym na północnym Mazowszu. Odbędą się spotkania z bohaterami oraz interaktywne warsztaty filmowe dla młodzieży. Organizatorzy zapraszają także na pokaz ukraińskiego filmu „Zakazany” w reż. Romana Brovko. Retrospektywy Festiwalu NNW w Pułtusku odbędą się 13 i 14 grudnia w LO im. Piotra Skargi i w Zamku Domu Polonii. WSTĘP WOLNY!

We wtorek i w Środę w LO im Piotra Skargi w Pułtusku odbędą się dwa dni interaktywnych warsztatów filmowych i zostaną pokazane cztery filmy m.in. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” – o nastoletniej ikonie podziemnej walki zbrojnej po II Wojnie Światowej. Poza tym młodzież będzie mogła oglądać dwie wystawy m.in. „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym kapralu, ale także do zainteresowania młodych ludzi historią Armii Andersa i pokazanie szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Przy okazji przybliżona zostanie postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego – żołnierza Armii gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historię Misia Wojtka.

14 grudnia w środę mieszkańcy Pułtuska i okolic są zaproszeni do Zamku – Domu Polonii na bezpłatne pokazy filmów, debatę o polskiej tożsamości oraz Uroczystą Galę Retrospektywy podczas której zostaną wręczone honorowe statuetki Drzwi do Wolności.

O 10:00 ruszy panel filmowo – dyskusyjny, w czasie którego można będzie zobaczyć trzy filmy pokazywane i nagradzane w tym roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka oraz nagrodzony Złotym Opornikiem w konkursie Dokument Polski film „1939.Oblężenie Warszawy” w  reż. Eugeniusza Starky’ego. O 15:00 rozpocznie się otwarta debata „Pamięć i tożsamość”.

Retrospektywy to nie tylko dyskusje, wystawy czy projekcje filmów ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania opozycjonistów czy cichych bohaterów drugiego planu walki o polskość i wolność. Nie inaczej będzie w Pułtusku. Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się o 16:00 wręczymy Drzwi do Wolności. Galę zakończy koncert i pokaz ukraińskiego filmu „Zakazany” w reż. Romana Brovko. To opowieść o tragicznej śmierci Wasyla Stusa, jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów II połowy XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy, zesłańca, więźnia łagrów, który zmarł w 1985 roku w jednym z sowieckich obozów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY!

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Pułtusku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

PLAN RETROSPEKTYWY FESTIWALU FILMOWEGO NNW_PUŁTUSK

13.12.2022 (wtorek)

LO im. Piotra Skargi w Pułtusku

ul. Piotra Skargi 2

06-100 Pułtusk

09:30-16:00 WYSTAWA HISTORYCZNA

– ZBROJNE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU

– WYSTAWA O MISIU WOJTKU

09:30-11:30 WPROWADZENIE DO WARSZTATÓW

– filmowych

11:30 – 12:15 – „Żywa lekcja historii”

12:30 -14:15 BLOK FILMOWY

„Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusz Starky, 55′, Polska

(Nagroda główna w Konkursie Dokument Polski).

„Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, 69′, Polska

14.12.2022 (środa)

LO im. Piotra Skargi w Pułtusku

ul. Piotra Skargi 2

06-100 Pułtusk

09:00-12:00 WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

– warsztaty filmowe

12:15-13:25 BLOK FILMOWY

„Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, 28’, Polska

„Kochankowie z lasu”  w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, 39’, Polska

14 grudnia – DOM POLONII w PUŁTUSKU
ul. Szkolna 11, 06-100 Pułtusk

10.00 – 13.00 BLOK FILMOWY

„Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusz Stary, 55′, Polska (Nagroda

„Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, 69′, Polska

„Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” (55’) reż. Piotr Kloc.

10 -18:00 WYSTAWA HISTORYCZNA

– ZBROJNE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU

– WYSTAWA O MISIU WOJTKU

15:00-15:45 PANEL DYSKUSYJNY:   PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ

16:00-17.30 UROCZYSTA GALA

-wręczenie Świadkom Historii statuetek: Sygnetów Niepodległości i Drzwi do Wolności

– koncert zespołu muzycznego

18:00 – 20:00

Film ukraiński „Zakazany”, reż. Roman Brovko, 100 minut

18:00-19:00 WARSZTATY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 0N-LINE

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej