JEŻ uczy dzieci jak jeść zdrowo

przez Monika Tarka-Kilen

To co i jak jemy w dzieciństwie często pozostaje z nami w dorosłym życiu. Dlatego też zdrowa i mądrze zaplanowana dieta powinna być wprowadzana od najmłodszych lat. Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych to cel nowego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia. Program pod nazwą Junior-Edu-Żywienie, w skrócie JEŻ, jest skierowany do uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.

Program JEŻ zainaugurowały 5 grudnia 2022 roku warsztaty edukacyjno-kulinarne. Uczniowie pod okiem doświadczonych dietetyków przygotowali pożywne, kolorowe i smaczne desery. Wcześniej dowiedzieli się co jest zdrowe a co nie i jak powinien wyglądać ich codzienny jadłospis.

Ideą programu Junior-Edu-Żywienie jest objęcie edukacją całego środowiska szkolnego: nauczycieli, uczniów i ich najbliższego otoczenia. Będziemy szkolić nauczycieli, aby uczyli dzieci zdrowego żywienia od najmłodszych lat

– mówił minister Przemysław Czarnek, który wziął udział w warsztatch.

Program będzie realizowany w całej Polsce przez specjalistów z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (NIZP PZH – PIB).

Ponad 15 tys. nauczyciel z prawie 2 200 szkół zgłoszonych do programu weźmie udział w certyfikowanych szkoleniach. Otrzymają oni opracowane przez ekspertów materiały edukacyjne, w tym scenariusze lekcji z kartami do ćwiczeń dla uczniów.

Kluczowym elementem edukacji żywieniowej są zajęcia praktyczne. Dlatego też w ośrodkach akademickich w całej Polsce, które uczestniczą w programie, będą tworzone klasopracownie. Pierwsza działa już w NIZP-PZH.Są one wyposażone w niezbędny sprzęt umożliwiający przeszkolenie nauczycieli w ich regionach z zakresu edukacji żywieniowej. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Źródło: MEiN, materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej