Śląska edycja koncertu Niepodległości dedykowana dziejom polskiego Śląska

przez Monika Tarka-Kilen

Szeroki, śląski aspekt historii Polski, począwszy od czasów Piastów Śląskich, a na okresie Stanu Wojennego kończąc, plenerowe zdjęcia z zrealizowane na terenie Polki, Niemiec i Czech, pieśni średniowieczne i powstańcze – wypełnią program śląskiej edycji koncertu Niepodległości, która będzie można zobaczyć on-line 4 grudnia o 20-stej.

Będzie to retransmisja koncertu zrealizowanego w listopadzie w Katowicach, wzbogaconego o plenerowe narracje aktorskie zarejestrowane w historycznych plenerach Polski, Czech i Niemiec.

Koncert Niepodległości „Silesia” to 46 edycja projektu realizowanego od 15 lat w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wydarzenie zainaugurowało w 2009 roku. Uzupełnieniem zapisu koncertu, który odbył się w Katowicach 17 listopada 2022 roku, jest kilkanaście plenerowych narracji aktorskich zrealizowanych na terytorium Polski, Czech i Niemiec.

Edycja „Silesia” dedykowana jest dziejom polskiego Śląska oraz bohaterstwu Ślązaków przez lata dążących do powrotu Śląska do Macierzy. Jej narracja ukaże wielowiekową historię szeroko rozumianej ziemi śląskiej – od Śląska Górnego i Dolnego zaczynając, na Śląsku Cieszyńskim i Opolskim kończąc, od czasów Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego po okres Stanu Wojennego.

Repertuar edycji śląskiej Koncertu Niepodległości stanowi kilkanaście hybrydowych aranżacji i kompozycji instrumentalnych związanych z tematem narracji.

Koncert otworzyła kompozycja współczesna do pieśni Boleslaue, Dux Gloriosissime, śpiewanej w 1109 roku przez czeskich i niemieckich wojów na cześć zwycięskiego Bolesława Krzywoustego. Twórcy Koncertu Niepodległości przypomnieli także średniowieczną pieśń Krol Wlodzyszlaf polszky (XV w.) oraz śląską pieśń tradycyjną Nie wiedziałem ja (XIX w.).

Z repertuaru pieśni Powstań Śląskich zaprezentowano współczesne aranżacje hybrydowe utworów z lat 1919-1921: Idą powstańcy znów na bój, Od Bytomia bita droga, Rebeliancka pieśń odwetowa, Ten 21 roczek, Znam ja jeden śliczny zamek, Już zachodzi czerwone słoneczko.

Ilustracją opowieści o służbie Ślązaków w 1 Korpusie Polskim we Włoszech oraz w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, była pieśń Pierwsza pancerna (1945). Śląskie dramaty lat powojennych oraz okresu PRL zilustrowały pieśni Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Idą pancry na Wujek (1981) oraz Zielona wrona (1982).

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

W kolejnej, 46 edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:
Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Michał Gasz (śpiew), Wojciech Hartman (skrzypce), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Krystian Sidor (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej