“Ziutkowi na setne urodziny” – koncert na cześć żołnierza Batalionu Parasol

przez Monika Tarka-Kilen

Spektakl muzyczny upamiętniający życie i twórczość Józefa „Ziutka” Szczepańskiego – autora słów do “Pałacyku Michla” i “Czerwonej zarazy”, konspiratora okresu okupacji niemieckiej i powstańca warszawskiego walczącego w Batalionie „Parasol”, a jednocześnie niezwykle zdolnego poety i satyryka, przygotowało studio koncertowe Polskiego Radia im Agnieszki Osieckiej. Koncert odbędzie się w rocznice setnych urodzin “Ziutka” 30 listopada o godz. 19:00.

„Ziutek” urodził się 30 listopada 1922 w Warszawie. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych, m.in. zamachu na generała SS Wilhelma Koppego w Krakowie (Akcja Koppe). Gdy wybuchło powstanie warszawskie, był dowódcą drużyny w „Parasolu”. Uczestniczył w walkach na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich, wolski pałacyk Michla (właściwie kamienicę Karola Michlera przy ul. Wolskiej 40) uwiecznił w powstańczej piosence batalionu. Przez ruiny getta przedostał się na Stare Miasto. Tam, dowiadując się o sowieckich oddziałach, które zatrzymały się na przedpolu Pragi, napisał wiersz “Czerwona zaraza”.

Wesoły, dzielny chłopak, którego talent rozkwitał w wierszach komentujących konspiracyjne i powstańcze życie. Jego twórczość to kronika walk “Parasola”, liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru, a gdy trzeba wzruszające i poważne.

1 września 1944 r. został ciężko ranny w czasie osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta (przy ul. Barokowej). Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia, do szpitala powstańczego przy ul. Marszałkowskiej 75 (inne źródła mówią o szpitalu na ul. Mokotowskiej lub ul. Czackiego). Zmarł 10 września 1944 r.

W warstwie słownej projekt spektaklu czerpie zarówno z młodzieńczej twórczości „Ziutka” (wykorzystując odkryte niedawno jego młodzieńcze liryki kierowane do ukochanej Haliny Kolbińskiej oraz jej odpowiedzi wierszem), jak i z wojennej twórczości poety. Będą utwory konspiracyjne (np. Sanitariat”), powstańcze wiersze – aż do najdojrzalszej „Czerwonej zarazy” wykonywanej brawurowo przez De Press).

Nie zabraknie nowej interpretacji największego powstańczego hitu autorstwa „Ziutka” – „Pałacyku Michla”. Przedstawiony będzie również życiorys Józefa Szczepańskiego, w oparciu o książkę Małgorzaty Czerwińskiej – Buczek „Ziutek – Chłopiec od Parasola” oraz książkę Jarosława Wróblewskiego „Gryf”, zawarty w wizualach, wykorzystujących również archiwalne zdjęcia z zasobów rodzinnych.

Warstwa muzyczna nawiązuje do pierwszego projektu fonograficznego ukazującego twórczość „Ziutka” – płyty „Wspomnij Ziutka”, będącej ważnym projektem Fundacji Sztafeta i Teatru Od Czapy, jednak poprzez wzbogacenie nowymi utworami stanowi odrębną całość i ma własny klimat muzyczny. Za aranżację utworów odpowiadają Jacek Wąsowski i Zuzanna Falkowska.

WYKONANIE:
Wokaliści – Kuba Jurzyk, Teatr Muzyczny Od Czapy, Falco Singers
Muzycy: Dariusz Bafeltowski – gitary, Marta Sobczak fortepian, Bartosz Bednarek – bass, Daniel Pomorski – trąbka, akordeon, Przemysław Smaczny – perkusja oraz duet skrzypcowy Zuzanny Falkowskiej -wiolonczela i skrzypce

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej