W Poznaniu odbyło się “Crucem Tuam: Pre Misterium” poświęcone pamięci Artura Piotrowskiego

przez Monika Tarka-Kilen

W sobotę 19 listopada pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli wystawiono spektakl teatralno-muzyczny “Crucem Tuam: Pre Misterium” poświęcone pamięci Artura Piotrowskiego – twórcy poznańskiego Misterium Męki Pańskiej a także producenta filmowego nagradzanego na Festiwalu Filmowym NNW, który zmarł 12 listopada 2021 roku.

Spektakl wyreżyserował Łukasza Sibrecht, który prywatnie jest siostrzeńcem Artura Piotrowskiego i jego chrzestnym synem. Opierał się na wybranych, najważniejszych scenach Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Artura Piotrowskiego.

Widzowie ponownie mogli przeżyć jakby zatrzymane w czasie poruszające sceny z poznańskiej inscenizacji pasyjnej. Poznański Chór Polihymnia pod dyrekcją Tomasza Dzięcioła i Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Bajona wykonali w ramach spektaklu utwory dedykowane pamięci twórcy Misterium. Pojawiła się także kompozycja „Crucem Tuam Adoramus”, napisana w 2022 roku dla Artura przez jego siostrę – Beatę Sibrecht.

Spektakl “Crucem Tuam: Pre Misterium” rozpoczął się w plenerze, na poznańskiej Cytadeli pod Dzwonem Pokoju, a następnie w kościele Salezjanów na Winogradach, w bliskim sąsiedztwie Cytadeli.

Artur Piotrowski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Posiadał gruntowne wykształcenie muzyczne jako absolwent I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu oraz Studium Liturgiczno-Muzycznego na Papieskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał dyplom z zakresu Profesjonalnej Fotografii Artystycznej na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Studiował także na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.

W 1997 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie za film krótkometrażowy. W tym samym roku zdobył w austriackim Linz Brązowego Niedźwiedzia oraz drugą nagrodę na Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 97. Jego film “A Distant World” był pierwszą, niezależną produkcją pokazywaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1998 i znalazł się również w programie Polish Film Festival w Chicago.

Piotrowski był propagatorem pamięci o poznańskiej Błogosławionej Piątce; pięciu wychowankach salezjańskiego oratorium zaangażowanych w polski ruch oporu w trakcie II Wojny Światowej. Utrwalił świadectwa rodzin i przyjaciół Błogosławionej Piątki, stworzył i wyreżyserował plenerowe widowisko teatralno-filmowe poświęcone ich historii. Na podstawie zebranego materiału napisał scenariusz do filmu fabularnego, a także do filmu dokumentalnego. Ten ostatni projekt został nagrodzony na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, w październiku 2021.

Najbardziej rozpoznawalnym dziełem Artura Piotrowskiego było Misterium Męki Pańskiej. Od pierwszej edycji w 1998 roku, która powstała w ramach Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez Księży Salezjanów na poznańskich Winogradach, wydarzenie to przerodziło się w największe widowisko pasyjne w Europie, skupiające kolejne pokolenia. Liderem i inicjatorem, reżyserem i producentem tego przedsięwzięcia był przez przeszło 20 lat Artur Piotrowski.

Artur Piotrowski zmarł 12 listopada 2021 roku w wieku 46 lat. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej.

Źródło: Facebook, PAP,Fundacja Pro Posnania.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej