“Róbmy kino nie wojnę”. 8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2022

przez Monika Tarka-Kilen

W Kinie Iluzjon w Warszawie startuje Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie. Potrwa od 18 do 20 listopada. W programie filmy dokumentalne, fabularne, premiery, przegląd młodego kina białoruskiego, spotkania z twórcami oraz wyjątkowy koncert.

Kiedy rok temu reaktywowaliśmy Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie, Białoruś była jeszcze na topie. Pełna sala Kina Iuzjon oglądała filmy opowiadające o wielotysięcznych protestach powyborczych na Białorusi w 2020 r. Między seansami rozmawialiśmy o fenomenie „białoruskiej rewolucji”. Wśród licznej białoruskiej widowni w warszawskim kinie, tliła się jeszcze nadzieja, że za rok na Bulbamovie będą musieli przyjechać z Mińska. Nic takiego się nie stało. Wręcz odwrotnie, jeszcze więcej osób opuściło Białoruś w tym wielu filmowców. Potem było już tylko gorzej. Wybuchła wojna w której pośrednio bierze udział „republika Białoruś”. Niełatwo być teraz Białorusinem, który 2 lata temu walczył z białoruskim reżimem, a teraz musi udowadniać, że jest przeciwko wojnie. Niełatwo być również teraz białoruskim filmowcem. Czy będzie łatwo przeprowadzić 8 Festiwal Filmów Białoruskich BULBAMOVIE? Mam nadzieję, że z pomocą nam przyjdą bardzo dobre filmy białoruskie, które w tym roku zagoszczą na festiwalu.

 

Róbmy kino nie wojnę

– mówi dyrektor Festiwalu Janusz Gawryluk.

Dwa filmy dokumentalne na piątek

W piątek (18.11) po południu festiwal zacznie się od mocnego uderzenia w postaci krótkiego, jasnego podręcznika dla niebiałorusinów Handbook Pawła Mozhara (IDFA – Best Shorts Film Award 2021), aby potem popłynąć, po raz pierwszy w Polsce, w 60-minutową podróż z Marą reżyserki i operatorki Saszy Kułak (Film Festival Rotterdam 2022 / ArtDocFest Ryga 2022).

Sobota: od Mińska do Kutsili

Bohaterem sobotniego (19.11) festiwalowego dnia będzie Mińsk, za którym tęsknią tysiące Białorusinów tzw. „Miasto Słońca”. Miasto w którym z każdego zakamarka wydobywają się dźwięki pieśni śpiewanych przez zamaskowanych członków Wolnego Chóru, którzy pojawiają się i znikają jak ninja, jak mówi dyrektor Festiwalu

I późniejszy Mińsk zapełniony tysiącami irackich Kurdów, którzy uwierzyli białoruskim władzom, że ich „teleportują” na Zachód. Ale i oni w końcu zniknęli. I został Mińsk sam. Na koniec filmowej soboty zaserwujemy dwa nieznane filmy, znanego dokumentalisty Andreja Kutsili – Nad Niemnem i Chrzest Pański.

Drugi dzień festiwalowy zakończy o 21:00 koncert duetu Margarita Levchuk & Konstantin Goryachy.

Białoruskie kino emigracyjne w niedzielę

Niedziela (20.11) będzie dniem białoruskiego kina emigracyjnego. Można będzie obejrzeć m.in. projekt edukacyjny Film Bridge Belarus Szkoły Wajdy/Gdyńskiej Szkoły Filmowej, w którym brali udział białoruscy młodzi filmowcy. Będą też dyskusje o relacjach białorusko-ukraińskich, które pojawiały się w tematach filmowych podejmowanych przez uczestników projektu. Wyświetlony zostanie film krótkometrażowy “Na żywo” Mary Tamowicz.

Niedzielne popołudnie Kino Iluzji proponuje spędzić z Alaksiejem Pałujanam – białoruskim filmowcem mieszkającym w Niemczech. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany jego wielokrotnie nagradzany, krótkometrażowy film fabularny “Jezioro radości”, a następnie znany z Berlinale 2021 dokument “Odwaga”, którego akcja dzieje się w Mińsku.

Ostatni film festiwalu to pełnometrażowa fabuła “Mińsk” nakręcona w jednym ujęciu, na gorąco po protestach białoruskich 2020 r. w Tallinie, udającym stolicę Białorusi.

Film już wywołał skrajne emocje u Białorusinów. Będzie na pewno dobrym powodem do dyskusji po projekcji filmu z polskimi i białoruskimi krytykami filmowymi

– mówi Gawryluk.

Program Festiwalu

18.11 (PIĄTEK)

godz. 18.00 Otwarcie festiwalu

godz. 18.15 Handbook reż. Pavel Mozhar, 26 min, 2021, Niemcy, Białoruś, film dokumentalny

godz. 19.00 Mara, reż. Sasza Kułak, 61 min, 2022, Francja, Gruzja, film dokumentalny, PREMIERA POLSKA

godz. 20.00 Spotkanie z reżyserką filmu Saszą Kułak. Prowadzenie Rafał Pawłowski. Dyskusja: Więźniowie polityczni w Białorusi

19.11 (SOBOTA)

godz. 12.00–15.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. I

godz. 15.00 Na przechowanie, reż. Andrei Kaszperski, 20 min, 2022, Bialoruś/Polska, film fabularny, PREMIERA

godz. 15.20 Spotkanie z twórcami filmu Na przechowanie Andrejem Kaszperskim i Michaiłem Zujem. Prowadzenie Wiktar Szukiełowicz.

godz. 16.00 Ostatnie lato, reż. Ihar Chyshchenia, 43 min, Białoruś/Polska 2022, film dokumentalny

godz. 17.00 Głosy, reż. DocWave, 50 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA

godz. 18.00 I znowu Białoruś, reż. Iwan Fiadorau, 40 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA

godz. 19.00 Nad Niemnem, reż. Andrei Kutsila, 43 min. 2021 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny

godz. 19.45 Chrzest Pański, reż. Andrei Kutsila, 20 min. 2022 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny

godz. 21.00 Koncert duetu Margarita Levchuk & Konstantin Goryachy

20.11 (NIEDZIELA)

godz. 11.00–13.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. II

godz. 13.00 Film Bridge Belarus | Wajda School | Gdyńska Szkoła Filmowa – prezentacja projektu dla białoruskich reżyserów. Dyskusja z udziałem Filipa Marczewskiego, Jerzego Radosa, Nelli Agrenicz, Maksima Bujnickiego, Maksima Żbankowa – prowadzenie Mikałaj Laureniuk

godz. 15.00 Na żywo, reż. Mara Tamkowicz, 13 min, 2022, Polska, film fabularny

godz. 15.15 Rozmowa z Marą Tamkovich i Darią Czulcową. Spotkanie z ekipą filmową Na żywo

godz. 16.00 Jezioro radości, reż. Alaksei Paluyan, 30 min, 2019, Białoruś/Niemcy, film fabularny, PREMIERA POLSKA

godz. 16.40 Odwaga, reż. Alaksei Paluyan, 90 min, 2021, Białoruś/Niemcy, film dokumentalny

godz. 18.20 Spotkanie z Alaksiejem Paluyanam – prowadzenie Irena Kociełowicz

godz. 19.00 Mińsk, reż. Boris Gouts, 80 min, 2021, Estonia, film fabularny, PREMIERA POLSKA

godz. 20.20 Dyskusja o filmie Mińsk z udziałem białoruskich i polskich krytyków filmowych (m.in. Maksim Żbankou i Piotr Czerkawski)

godz. 21.00 Zakończenie festiwalu. Wyróżnienia FINY dla młodych białoruskich twórców

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: bulbamovie.wordpress.com

Źródło: Fina, Kino luzjon, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej