Znamy laureatów “Melchiorów 2022”. Polskie Radio nagrodziło reportażystów

przez Monika Tarka-Kilen

Aleksandra Sadokierska i Mariusz Kamiński zdobyli nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbyła się 17 listopada 2022 roku uroczysta Gala Reportażystów Polskich “Melchiory 2022”.

Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok została nagrodzona w kategorii Dokument za reportaż “Przewodniczka matek”. To opowieść o czterech studentkach położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. Przypominamy, że opowiadający o Leszczyńskiej film “Położna” w reż. Marii Stachurskiej został nagrodzony w zeszłym roku Złotym Opornikiem Festiwalu Filmowego NNW za najlepszy Dokument Polski.

Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin został nagrodzony w kategorii Reportaż za reportaż “To ostatnie takie trio”. To opowieść o panu Józefie, który przez kilka tygodni, wiosną i jesienią, pomaga starszym ludziom, orząc ich przydomowe ogródki.

W kategorii Inspiracja Roku “za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia historii” – nagrodę dostał Wojciech Królikowski z TVP Katowice, który zdobywał nagrody Pitching Forum Festiwalu NNW.

W kategorii Dokument wyróznienie dostała Urszula Żółtowska-Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż “Choj – opowieść o Mirku Chojeckim”, który w tym roku na Festiwalu NNW w Gdyni został uhonorowany Platynowym Opornikiem. Reportaż w tym roku startował w konkursie NNW w Gdyni

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grand Prix KRRiT otrzymały ex-aequo Maria Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż “Anna Paniszewa” oraz Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok za reportaż “Tola”. Anna Paniszewa jest laureatką Drzwi do Wolności przyznawaną przez Festiwal NNW, z kolei reportaż “Tola” w tym roku brał udział w konkursie NNW w Gdyni i dostał wyróżnienie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie nagrody specjalne dla Macieja Jastrzębskiego i Jakuba Tarki. Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej doceniony został za dokument “Historia kłamstw krwią haftowana”, czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 roku, przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i obławę augustowską. Jastrzębski w tym roku był nominowany na Festiwalu Filmowym NNW za reportaż “Ballada Zesłańca”.

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyróżniony został za reportaż “Prawda za podwójnym murem”, opowiadający historię polskich dzieci uwięzionych za murami łódzkiego getta. Przypomnijmy, że pan Jakub za ten reportaż zdobył w czasie festiwalu Filmowego NNW w Gdyni w 2021 roku nagrodę główną w konkursie Reportaż Radiowy. W tym roku w Gdyni Jakub Tarka dostał wyróżnienie za reportaż “Wirtuoz”.

Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał honorowe wyróżnienie za reportaż “Królowa łapówek”.

Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych, bo – jak powiedziała jej członkini Joanna Lichocka –

Te nagrody idą zawsze w bardzo dobre ręce, za świetne reportaże. Reportaż Polskiego Radia bardzo pięknie się rozwija. Reportaż przetrwał w kilku miejscach, cieszę się, że najpełniej przetrwał właśnie w Polskim Radiu i rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia.

W jury konkursu Melchiory 2022 zasiadał m.in. dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Co roku najlepsze reportaże, te o tematyce historycznej czy biograficznej, są także nagradzane podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W tym roku w kategorii Reportaż Radiowy nagrodę główna otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za “Obrazę obrazu”. To reportaż o reakcji mieszkańców Wojciechowa, na aresztowanie przez komunistyczne władze wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w 1966 r. Jury doceniło sposób przedstawienia głębokiej religijności i przywiązania do tradycji tamtejszej wspólnoty, oraz jej odważnego stanięcia w obronie wyznawanych wartości.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej